Rapidul a inceput mai hotarat meciul si a pus repede stapanire pe teren stelistii parand sa nu-si revina dupa victoria de la Kiev. In urma unei faze prelungite de atac, Grigore deschide scorul pentru Rapid in minutul 22.

Nervozitatea creste in randul stelistilor si Mihaita Nesu este eliminat in urma unui fault dur si inutil facut undeva in marginea careului asupra lui Badoi. Peste numai cateva minute, Lovin are si el o intreventie ce i-ar fi adus eliminarea, dar Salomir nu i-a acordat cel de-al doilea galben.

Dealtfel, brigada de arbitri s-a facut “remarcata” prin mai multe decizii controversate.

Avand 1-0 la pauza si un om in plus pe teren, Rapid a inceput repriza secunda in aparare multumindu-se sa contraatace periculos. Steaua ataca tot mai incisiv si reuseste egalarea in minutul 83, Oprita reluand in poarta centrarea perfecta a lui Thereau.

Gigel Coman este la un pas de a-si da autogol., mingea trimisa de el lovind stalpul portii, mingea ajunge la Viorel Moldovan care o trimite transversala.

Avand un om in plus pe teren, trimitand mingea in bara de trei ori si fiind grav dezavantajata de centrarul Salomir, Rapid merita toate cele trei puncte puse in joc.

Declaratii de dupa meci:

Cosmin Olaroiu: Am inceput meciul prost gresind in special in ceea ce priveste asezarea pe teren. Dupa pauza am schimbat asezarea, am riscat mai mult si puteam sa egalam chiar mai devreme. Tinand cont ca am jucat in 10 oameni consider rezultatul echitabil.

Razvan Lucescu: E un rezultata bun pentr noi. Daca la inceputul meciului m-as fi multumit cu un egal, tinand cont de circumstantele meciului, cred ca am avut ghinion fiindca n-am plecat cu toate cele trei puncte.

Mihai Stoica: Sincer nu credeam ca o sa mai egalam. Baietii au dat dovada de caracter reusind egalarea in 10 oameni. Eliminarea lui Nesu este mai mult decat justificata. Deasemenea cred ca Rapidul a avut si o lovitura de pedeapsa neacordata.

George Becali:Ma bucur ca am reusit egalarea, dar pe noi ne uintereseaza mai mult Liga Campionilor. Steaua merita mai mult fiindca a jucat mai bine in 10 oameni.

Decizii controversate ale brigazii de arbitri:

minutul 18 – Goian loveste mingea cu mana in careu, dar Salomir nu acorda nimic.

minutul 26 – Rada il calca in picioare pe Badea, dar infractiunea ramane nesanctionata.

minutul 37 – Lovin are o interventie brutala asupra lui Grigore, dar Salomir nu-i acorda cel de-al doilea galben care ar fi dus implicit la eliminarea mijlocasului stelist

minutul 42 – Badea scapa singur cu portarul Coman, dar tusierul ridica in mod eronat steagul indicand offsaid.