SCHALKE (4-2-3-1): 34.Hildebrand  22.Uchida, 4.Howedes, 32.Matip, 15.Aogo – 12.Hoger, 33.Neustadter – 17.Farfan, 9.Boateng, 10.Draxler – 28.Szalai
Rezerve: 1.Fahrmann, 5.Felipe Santana, 23.Fuchs, 24.Ayhan, 7.Mayer, 8.Goretzka, 11.Clemens
Antrenor: Jens Keller
steaua-victorie-21-45-schalke-steaua-reghe-incepe-cu-stanciu-si-piovaccari-boateng-draxler-si-szalai-titulari_1
STEAUA (4-2-3-1): 12.Tatarusanu, 17.Georgievski, 4.Szukala, 6.Gardos, 14.Latovlevici – 5.Pintilii, 55.Bourceanu – 77.Adi Popa, 23.Stanciu, 10.Tanase – 35.Kapetanos
Rezerve: 1.Nita, 8.Filip, 33.Varela, 11.Prepelita, 19.Cristea, 20.Leandro Tatu, 25.Piovaccari
Antrenor: Laurentiu Reghecampf

FAZELE MECIULUI:

FINAL | SCHALKE 3 STEAUA 0 | Chelsea a pierdut pe teren propriu in celalalt meci al grupei, 1-2.

’86: Steaua va juca in 10 oameni ultimele minute; Adi Popa parasteste terenul, accidentat

’85: GOL SCHALKE | Ceea ce credeam ca va fi o seara magica pentru stelisti, dupa cum s-a jucat in primele 65 de minute, s-a transformat intr-un cosmar. Draxler puncteaza pentru 3-0, Steaua practic n-a mai existat dupa primul gol.

’78: Adi Popa schioapata, dar este obligat sa ramana pe teren; Reghe nu mai are la dispozitie nicio schimbare

’77: GOL SCHALKE | Boateng inscrie cu un sut plasat din interiorul careului. Stelistii au cazut dupa primul gol, se anunta un final de meci foarte greu.

’73: «» Tatu iese accidentat dupa doar 13 minute. A intrat Adrian Cristea

’71: Schalke a prins elan dupa golul lui Uchida; Szalai ameninta poarta lui Tatarusanu

Cristi: sa speram ca Pivoccari va schimba ceva, sigur ca e capabil de aceasta, Forzza Steaua !!!

’66: GOL SCHALKE | Ce pacat, ce cadou le facem nemtilor: Uchida centreaza de pe partea dreapta, Boateng ataca mingea, dar nu o ajunge, Tatarusanu si Szukala nu se inteleg, iar balonul intra in poarta

’65: Se aud primele fluieraturi din tribune, semn ca suporterii nu sunt multumiti de jocul lui Schalke

’61: Momente bune ale Stelei – Adi Popa il intoarce pe toate partile pe Draxler si alege sa suteze dintr-un unghi imposibil; erau multi stelisti care asteptau balonul in centrul careului

’60: «» Prima schimbare facuta de Reghe – intra Tatu, iese Stanciu

’53: Ocazie uriasa pentru Steaua dupa o lovitura de colt – Kapetanos reia spre coltul lung, Uchida intervine salvator si scoate de pe linia portii; mingea ii revine lui Bourceanu, care suteaza cu mult efect din unghi (25 m), putin pe langa vinclul portii lui Hildebrand

’48: Emotii mari pentru Reghe: Pintilii are nevoie de ingrijiri medicale dupa ce Hogher a cazut pe piciorul sau; s-a vazut urat de tot, genunchiul stelistului s-a indoit intr-un mod ciudat, insa cu toate astea, Pintilii se ridica si continua jocul

’47: Steaua incepe tare repriza secunda; corner pentru noi – Gardos deviaza pana la Kapetanos, grecul reia din fata portii, peste transversala

PAUZA | SCHALKE 0 STEAUA 0 | Statistica UEFA: Posesie 55% – 45%, suturi spre poarta 5-6, suturi pe poarta 3-5 | Steaua a aratat ca o echipa matura, cu un joc inteligent; Schalke a inceput in forta, insa stelistii au stat bine in teren si au blocat actiunile nemtilor; in a doua jumatate a reprizei, Steaua a prins curaj si inceput sa puna probleme portii lui Hildebrand; Piovaccari e pe banca, poate fi o solutie pentru Reghe in a doua parte a jocului.

Alex: Mai bine intra Adrian Cristea in lucul lui Stanciu… are mai multe experienta ‘Printul’

’41: Stanciu executa lovitura libera (25 m) mult peste poarta

’40: Hoger vede galbenul dupa o intrare tare la Stanciu

’35: Pintilii primeste de la Kapetanos si suteaza de la 20 de metri, in blocaj

’30: Prima ocazie importanta a Stelei: Tanase suteaza puternic, mingea este respinsa in corner de Hildebrand

Vadim Chirita: sa intre piovocari !!!

’29: Boateng reia periculos spre poarta lui Tatarusanu, mingea nu prinde insa spatiul portii

’26: Bourceanu il fauteaza din spate pe Farfan. Lovitura libera pentru nemti la 30 de metri de poarta lui Tatarusanu

’25: Gardos urca foarte mult in sprijinul ofensivei; fundasul Stelei pierde balonul in jumatatea adversa, iar nemtii au pentru moment posibilitatea de a pleca pe contraatac; faza se stinge repede

dd: oare cand ajung stelistii sa numere 5 pase?

’23: Jocul este intrerupt pentru cateva secunde pentru ca unui asistent i s-a rupt steagul 🙂

STATISTICA UEFA dupa primele 20 de minute: Posesie 61%-39%, suturi spre poarta 3-1, suturi pe poarta 2-1

’20: Prima actiune ceva mai consistenta de atac a stelistilor – mingea centrata de Latovlevici este respinsa de defensiva nemtilor.

’19: Steaua e presata, dar sta totusi foarte bine in teren; cu cateva mici exceptii, stelistii au jucat fara greseala pana acum;

’16: Nemtii raman sus, presiunea este din ce in ce mai mare asupra careului nostru; Neustadter suteaza de la 30 de metri, mingea este deviata in corner

’13: Uchida centreaza de pe partea dreapta, Boateng reia cu capul din 6 metri, pozitie laterala, Tatarusanu respinge in corner.

’10: Adi Popa suteaza in blocaj de la 25 de metri

‘8: Latovlevici greseste o degajare, Szalai intercepteaza, intra in careu si suteaza, insa Tatarusanu e atent si repara eroarea fundasului stanga

‘6: Schalke forteaza flancul drept al apararii noastre; Georgievski, pus sub presiune in aceste minute de inceput

Mister: De ce Kapetanos in locul lui Piovaccari? Simplu: Kapetanos are tehnica, inaltime, forta, sut, pozitionare, simtul golului. Piovaccari poate juca doar in Liga 1. Champions League e prea mult pentru el.

‘4: Nemtii incep energic, Steaua incearca sa linisteasca elanul adversarilor cu o serie de pase la mijlocul terenului

‘2: O prima actiune de atac a nemtilor – Draxler trece de Georgievski si trimite in fata portii, mingea este respinsa

S: De ce kapetanos in locul lui piovacari 🙁 nu imi place…

‘1: Incepe un nou sezon de Champions League pentru Steaua, cu obiective mai curajoase ca niciodata. Stelistii au nevoie de cel putin un punct pentru a incepe sa viseze la primavara Ligii.