586609-alx7345România a pierdut confruntarea cu Turcia din preliminariile Campionatului Mondial, scor 0-2, şi a căzut pe locul 4 în grupă.

Burak Yilmaz a deschis scorul în minutul 22 după ce s-a infiltrat extraordinar între Chiricheş şi Goian, iar Tătăruşanu nu a mai putut respinge. Portarul Stelei a fost însă excelent, s-a opus în două rînduri în situaţii de 1 la 1 cu atacanţii Turciei, prima oară cu Yilmaz şi în a doua repriză cu Bulut.

România a putut să egaleze şi a avut chiar şi un gol anulat al lui Stancu pe motiv de ofsaid, reluările confirmînd că decizia a fost corectă. În plus am avut şi două bare prin Tănase în prima repriză şi prin Adi Popa la mijlocul reprizei secunde.

În prelungirile partidei, Erdinc a marcat şi golul al doilea după un şut plasat. După această înfrîngere, România a fost depăşită în clasament de Ungaria care a învins-o pe Estonia, dar şi de Turcia din cauza golaverajului nefavorabil.

Cum s-a desfăşurat meciul:
Min 90+5 –
Final de meci, România – Turcia 0-1.
Min 90 + 5 – GOL Turcia! Erdinc marchează golul al doilea pentru turci.
Min 90+2 –
Goian este aproape de gol, dar reia pe centrul porţii şi Volkan reţine.
Min 90 –
Ultima schimbare şi la turci: Bulut este înlocuit cu Gulum.
Min 84 –
Mevlut intră în locul lui Gokhan.
Min 79 –
Stancu a încercat un şut la colţul lung, dar mingea trece mult peste poartă.
Min 78 –
Ultima schimbare pentru naţională: Gigel Bucur intră în locul lui Tănase.
Min 72 –
Burak Yilmaz este înlocuit cu Olcay Sahan.
Min 70 –
Arda Turan este avertizat pentru un fault periculos asupra lui Măţel.
Min 69 –
Ocazie imensă a “tricolorilor”, Popa şutează în bară
Min 67 –
Chiricheş reia cu capul, dar mingea trece pe lîngă poartă.
Min 65 –
Volkan primeşte cartonaş galben pentru trageri de timp
Min 62 –
Turcii au multe contraatacuri tăioase, Gonul este aproape de 2-0, dar reluarea sa este modestă.
Min 57
– Gol anulat de asistent după un ofsaid la Bogdan Stancu. Decizia a fost corectă.
Min 54
– Ratare mare a Turciei, Bulut este oprit de Tătăruşanu în situaţie de 1 la 1
Min 46
– Două schimbări în echipa noastră: Popa şi Maxim intră, Torje şi Marica ies.
Min 46
– A început repriza secundă.
PAUZĂ
Min 45+2 – Hoban trage slab de la 25 de metri
Min 40 – Raţ vede cartonaşul galben
Min 39 – Inan Selcuk şutează puternic de la 30 de metri, dar nu prinde cadrul porţii
Min 31 – Tănase pătrunde în careu şi trimite pentru Marica, dar vîrful nostru nu ajunge la minge
Min 27 – Bogdan Stancu primeşte un balon în centrul careului, dar este blocat în momentul şutului. Atacantul român a cerut penalty pentru un henţ!
Min 22 Gol Turcia! Burak Yilmaz deschide scorul cu o lovitură de cap din 6 metri
Min 18 – Tătăruşanu reţine excelent din faţa lui Bulut
Min 14 – Volkan boxează un balon din faţa lui Stancu, mingea ajunge la Tănase, care încearcă să-l lobeze pe portarul turc, însă Caner respinge cu capul în transversală
Min 9 – Burak Yilmaz scapă singur cu Tătăruşanu, dar portarul naţionalei reuşeşte să respingă
Min 6 – Pintilii recuperează un balon în careul advers, încearcă să trimită în faţa porţii, dar Volkan respinge în corner
Min 2 – Torje şutează din lovitură liberă de la 20 de metri, însă balonul e deviat în corner