Atletico Mineiro a terminat la egalitate, 2-2, meciul din prima manşă a şaisprezecimilor Copei Libertadores, la Tijuana.

Partida return a fost disputata in Brazilia. Tijuana a deschis scorul prin Raiscos in minutul 26, iar Rever a egalat din pasa lui Ronaldinho cu patru minute inainte de pauza.

Meciul meregea spre un rezultat de egalitate care ar fi calificat echipa gazdă, însă în minutul 93, mexicanii de la Tijuana au primit un penalty. Marcatorul golului pentru oaspetţi, Riascos, şi-a asumat executarea loviturii de la 11 metri, însă portarul Victor a avut o paradă incredibilă. Portarul brazilian şi-a salvat astfel echipa de la o eliminare dramatică şi a declarat că în 30 de ani de carieră nu a trăit astfel de momente.

“A fost cel mai important moment din viaţa mea… De nedescris! Incredibil! În 30 de ani nu am trăit o asemenea experienţă”, a spus Victor, portarul lui Atletico Mineiro, după partidă.