2012-06-08_FCB_REGAL_-_REAL_MADRID_020.v1339195185

Real Madrid a castigat cu 3-2 la general finala campionatului masculin de baschet din Spania desfasurata impotriva rivalilor de la Barcelona Regal

Campionatul masculin de baschet din Spania a fost ultimul din Europa in care s-a decis campioana din sezonul 2012-2013. Dupa primele patru meciuri cele doua erau la egalitate, scor 2-2, iar meciul decisiv a avut loc in capitala Spaniei. La bet365, casa de pariuri cu cele mai bune promotii baschet, Real Madrid era favorita in meciul decisiv, avand o cota de 1,30 la victorie. Primul sfert al acestei partide a fost unul destul de echilibrat, dar castigat de Real Madrid cu 20-18. Sfertul decisiv se pare ca a fost cel de-al doilea, pe care gazdele l-au castigat clar cu 21-14. Dupa pauza, Barcelona Regal a reusit sa reduca putin din diferenta, insa tot mai avea de recuperat sapte puncte in ultimul sfert. Nu a reusit deoarece ultimul sfert a fost castigat de Real Madrid cu 24-23 si astfel scorul final al meciului decisiv a fost 79-71 pentru madrileni. Foarte interesant este faptul ca Ingles de la Barcelonei Regal, a fost cel mai bun marcator al acestui meci decisiv cu 25 puncte. La Real Madrid cele mai multe puncte au fost reusite de Fernandez, 15 puncte.

In urma acestei victorii, Real Madrid a facut 3-2 la general si a castigat titlul national din acest sezon. Este al 31-lea titlu din istorie pentru echipa din Madrid, precedentul fiind obtinut in 2007. MVP-ul finalei din acest an a fost ales Felipe Reyes de la Real Madrid care a avut o contributie importanta la castigarea titlului. Pentru Felipe Reyes acesta este al 3-lea titlu de campioana, precedentele fiind castigate in 2005 si 2008.