FOTBAL - GRECIA - ROMANIA - CM 2014 - PLAY OFFReprezentativa României a ratat calificarea la Cupa Mondială din Brazilia, după ce a încheiat la egalitate, marţi seară, pe Arena Naţională, scor 1-1, cu selecţionata similară a Greciei, în manşa retur a barajului de accedere la turneul din 2014.

În tur, vineri, la Pireu, Grecia s-a impus cu scorul de 3-1. Marţi seară, pentru România a înscris Torosidis ’55 (autogol), iar pentru Grecia a punctat Mitroglou ’23.

0-1: În minutul 23, Kostas Mitroglou a deschis scorul după o pasă de la Karagounis şi a înscruis cu un şut plasat de la 13 metri în dreapta lui Tătăruşanu.

1-1: Torosidis a încercat să degajeze o minge de la 14 metri, însă a şutat în vinclu în dreapta lui Karnezis.

România: Tătăruşanu – Măţel, Goian, Chiricheş, Raţ (Latovlevici ’26) – Hoban – Torje (Niculae ’56), Stancu (Grozav ’86), Tănase, Maxim – Marica. Selecţioner: Victor Piţurcă
Grecia: Karnezis – Torosidis (Vyntra ’72), Papastathopoulos, Siovas (Manolas ’80), Holebas – Maniatis, Karagounis (Samaris ’73), Tziolis – Salpingidis, Mitroglou, Samaras. Selecţioner: Fernando Santos

Cartonaşe galbene: Mitroglou ’24, Holebas ’57, Tziolis ’89
Meciul a fost arbitrat de o brigadă din Serbia, cu Milorad Mazici la centru. El a fost ajutat de asistenţii Milovan Ristici şi Dalibor Djurdjevici, şi de rezerva Bosko Jovanetici. Cei patru arbitri au fost supervizaţi de italianul Alfredo Trentalange (observator pentru arbitri), iar observator de joc din partea FIFA a fost danezul Steen Michael Dahrup.

Pe tabela electronică a Arenei Naţionale au fost afişate versurile “Deşteaptă-te, române”, în timpul intonării imnului. Fanii români au susţinut echipa naţională şi fluturând steguleţe tricolore, aflate pe scaunele de pe Arena Naţională. La începutul meciului, suporterii români au afişat un imens drapel tricolor care a acoperit întreaga peluză şi au afişat un banner: “Luptaţi pentru neam, credinţă şi ţară”.
În minutul 42, crainicul stadionului a făcut apel la fanii români să nu mai ţintească cu lasere jucătorii eleni.

Fanii României au scandat “Demisia, Demisia” în minutul 43.
Înainte de pauză, o petardă a fost aruncată în teren din tribune, aceasta căzând lângă fundaşul Sokratis Papastathopoulos, care a acuzat probleme la ochi.

La meci au asistat şi premierul Victor Ponta şi preşedintele Camerei Deputaţilor, Valeriu Zgonea. Ponta a sosit la Arena Naţională în acelaşi timp cu noul preşedinte al Ligii Profesioniste de Fotbal (LPF), Gino Iorgulescu.

La partidă au asistat 53.174 de spectatori.

Gândul a transmis meciul LIVE TEXT

min 90+4. Final de meci, cu un ultim corner trecut în contul nostru dar, la fel ca celelalte, fără nici o problemă pentru apărarea grecilor

min 86. Ultima schimbare a României. Iese Stancu, într-un cor de fluierături, şi intră Grozav

min 84. Şut Stancu, din marginea careului, dar anemic

min 82. Alt corner trecut în contul nostru, din nou fără urmări pentru poarta grecilor

min 77. Un nou corner pentru România, al şaptelea, capitol la care dominăm autoritar

min 75. Am intrat în ultimul sfert de oră iar tribunele ia foc, solicitând un penalti pentru un presupus henţ în careu

min 65. Lovitură liberă executată de Latovlevici, puţin peste poartă

min 62. Şut bun al lui Hoban, respins cu greutate în corner

min 58. Galben pentru Holebas iar Grecia se apără cu toţi jucătorii. Două cornere pentru România în doar două minute

min 55 GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL România. Torossidis trimite în propria poartă

min 50. Grecii au început şi această a doua repriză în apărare, dar acest lucru nu ne linişteşte pentru că am văzut, deja, cât de periculoşi sunt pe contraatac

min 46. A început repriza secundă fără nicio schimbare

min 45+1. Un jucător grec este la pământ după ce a fost lovit de o petardă. Pauză pe Arena Naţională

min 43. Suporterii şi-au pierdut răbdarea şi din tribune se aude “Demisia! Demisia!”

min 40. În ultimele zece minute nu ne-am apropiat periculos de poarta grecilor care au ajuns să paseze nestingheriţi în apropierea careului nostru

min 30. Un nou şut spre poartă, trimis de Maxim de data aceasta, respins din nou în corner

min 26. Schimbare în echipa României, iese Raţ şi Latovlevici

min 25. Tănase intră ca un tanc în careu dar în ultima clipă mingea este respinsă în corner

min 23. Gol pentru Grecia, Mitroglou reuşind să înscrie şi la Bucureşti

min 19. Şut bun trimis de Stancu de la 20 de metri, dar pe centrul porţii

min 17. Ocazie uriaţă pentru greci dar şutul trimis de Holebas este respins excelent de Tătăruşanu în corner

min 11. Fault dur al lui Torosidis, dar arbitrul sârb nu scoate, încă, un cartonaş din buzunar

min 8. Torje face legea pe partea dreaptă, reuşind încă două centrări bune în careu, dar pentru moment poarta grecilor nu a fost pusă în pericol în mod real

min 6. Şut interesant al lui Troje, de la 25 de metri, nu foarte departe de poartă

min 3. Primul corner al meciului după ce mingea trimisă de Torje spre careu a fost respinsă de apărarea greacă

min 1. A început cel mai important meci al Naţionalei din ultimul deceniu, unul care ne poate duce la Rio dacă vom reuşi să câştigăm acest joc la două goluri diferenţă, adică 2-0 sau 3-1, situaţie în care vom ajunge în prelungiri, sau la trei goluri diferenţă dacă grecii înscriu de cel puţin două ori

Echipele de start

ROMÂNIA: Tătăruşanu – Măţel, Goian, Chiricheş, Raţ – Hoban – Torje, Stancu, Tănase, Maxim – Marica

GRECIA: Karnezis – Torosidis, Siovas, Papastathopoulos, Holebas – Maniatis, Karagounis, Tziolis – Salpingidis, Mitroglou, Samaras

UPDATE Primii suporteri au intrat pe Arena Naţională. La meci sunt aşteptaţi să asiste peste 50.000 de spectatori, dintre care aproximativ 1.700 de fani greci. De asemenea, în jurul orei 19.00, componenţii celor două echipe au sosit la stadion.

Deşi FRF a dorit închiderea acoperişului mobil al Arenei Naţionale, acesta nu va fi tras, la cererea echipei oaspete.

UPDATE Aproximativ 50 de fani greci s-au strâns în Bucureşti, în zona Piaţa Romană. Suporterii eleni au cântat melodii tradiţionale greceşti, după care au plecat către Arena Naţională pentru a asista la partida ROMÂNIA – GRECIA, din barajul pentru CM 2014, din Brazilia.

În tur, GRECIA s-a impus pe teren propriu cu 3-1 prin golurile marcate de Mitroglou, în minutele 14 şi 66, şi Salpingidis, în minutul 20. Pentru “tricolori” a marcat Stancu, în minutul 19.

Echipe probabile, conform ProSport
ROMÂNIA: Pantilimon – Măţel, Goian, Chiricheş, Raţ – Hoban – Torje, Maxim, Stancu, Tănase – Marica
GRECIA: Karnezis – Torosidis, Papastathopoulos, Siovas, Holebas – Maniatis, Karagounis, Tziolis – Salpingidis, Mitroglou, Samaras

Partida ROMÂNIA – GRECIA este arbitrată de o brigadă din Serbia, condusă la centru de Milorad Mazic. El este ajutat la cele două tuşe de  Milovan Ristic şi de Dalibor Djurdjevic. Aş patrulea oficial este Bosko Jovanetic.

ROMÂNIA este cotată cu şanse minime de a trece de GRECIA în barajul pentru CM 2014, din Brazilia. “Tricolorii” au cota 5.50 să se califice la turneul final. GRECIA are cota 1.12 să elimine ROMÂNIA. În această seară, naţionala noastră este considerată favorită, cu o cotă de 2.10 la victorie. Un egal are cota 3.25, iar GRECIA are cota 3.50 să se impună pe Arena Naţională. Bookmakerii consideră că se vor marca puţine goluri în partida ROMÂNIA – GRECIA şi acordă cota 1.53 pentru evenimentul “sub 2,5 goluri”. Un meci cu cel puţin trei goluri marcate are cota 2.40. Cel mai probabil scor este 1-0, cu o cotă de 5.75.

Favorit să marcheze în această seară este atacantul lui Getafe, Ciprian Marica, cu o cotă de 3.00. De partea cealaltă, jucătorul grec cotat cu cele mai mari şanse de a marca este autorul “dublei” din tur, Kostas Mitroglou, cu o cotă de 3.50.