ldjrknvsdvsrev

BC Timisoara a invins-o fara probleme cu 98-78 pe Concordia Chiajna in etapa a doua a Ligii Nationale de baschet masculin

Miercuri de la ora 17:30, BC Timisoara a primit vizita celor de la Concordia Chiajna in cadrul rundei a doua din Liga Nationala de baschet masculin. La bet365 echipa gazda era mare favorita la victorie. Primul sfert a fost insa unul foarte echilibrat si incheiat la egalitate, scor 27-27. In sfertul doi echipa timisoreana s-a distrat si s-a impus cu 26-15. Si in sfertul al 3-lea tot BC Timisoara a fost echipa mai buna si a castigat cu 23-14. Ultimul sfert a fost unul echilibrat si incheiat la egalitate, scor 22-22. Astfel la finalul partidei scorul a fost 98-78 pentru BC Timisoara. Cel mai bun marcator al acestui meci a fost Vasile Stefan de la Concordia Chiajna cu 28 de puncte. In schimb la timisoreni cel mai bun a fost Anthony Lee cu 26 de puncte.

Tot in etapa a doua, campioana en-titre CSU Ploiesti, a evoluat foarte bine pe teren propriu contra celor de la BCM Pitesti. Totusi primul sfert a fost pierdut de echipa prahoveana cu 21-17, insa la pauza a avut un avans de trei puncte. Diferenta dintre cele doua s-a facut in a doua parte a meciului, CSU Ploiesti castigand sferturile 3 si 4 cu 16-10 si 24-11. Astfel scorul final a fost 81-59 pentru echipa gazda. Cel mai bun marcator din acest meci a fost Jermaine Flowers de la echipa prahoveana cu 23 de puncte. In etapa urmatoare care va avea loc in week-end, CSU Ploiesti va evolua in deplasare la BC Timisoara. Vor fi multe promotii baschet pe acest meci la casele de pariuri. In 2013 cele doua s-au intalnit de cinci ori, iar echipa prahoveana a castigat de patru ori.