404 Not Found

nginx
Onorabil, dar insuficient – Debut cu stîngul în grupele Europa League, Pandurii – Dnepr 0-1 – Sporting News

587844-vlb2876Pandurii Tg. Jiu a fost învinsă pe Cluj Arena de Dnepr, scor 0-1, la debutul în grupele Europa League. Rotan a marcat golul victoriei pentru ucraineni, într-un meci dominat clar de echipa lui Juande Ramos.

Ucrainenii au fost stăpîni din primele minute şi i-au ţinut pe gorjeni în propria jumătate. Eric a încercat să-i surprindă pe adversari cu pase lungi, în lipsa posesiei. Diferenţa s-a făcut din fază fixă. Rotan s-a desprins de marcaj şi a împins în poartă, din trei metri, mingea trimisă din corner.

Jucătorii lui Juande Ramos au avut un start bun şi în prima repriză. Cu un Konoplianka foarte activ, ucrainenii au controlat jocul şi au apărut şi ocaziile. Stanca a scos şutul Kankava, apoi Buleică le-a dat emoţii oaspeţilor cu un şut puţin pe lîngă.

Dnepr a irosit incredibil desprinderea. Cu poarta goală, Matheus n-a nimerit ţinta, servit perfect de Seleznyov. Gorjenii au forţat pe atac, dar n-au reuşit să se apropie periculos de poarta adversă. Cu Ciucur, Adrovici sau Eric destul de discreţi, Pandurii încep cu stîngul aventura în grupele Europa League.

Desfăşurarea liveTEXT:

Min 90+5 – Final

Min 90+4 – Şakov vede galben

Min 90+4 – Seleznyov scapă singur, dar finalizează prost

Min 90+2 – Şutul lui Erico îl loveşte în figură pe Rotan, care are nevoie de îngrijiri medicale

Min 75 – Iese Unguruşan şi intră Paulinho

Min 73 – Ocazie mare pentru Dnepr! Seleznyov driblează portarul şi-i pasează lui Matheus, care trimite pe lîngă

Min 72 – Contraatac al Pandurilor, Buleică trimite din unghi pe lîngă poartă

Min 71 – Adrovici primeşte galben pentru henţ

Min 66 – Buleică îl blochează pe Konoplianka, plecat pe contraatac. Corner

Min 64 – Schimbare a lui Pustai: iese Breeveld şi intră Distefano

Min 61 – Stanca scoate printr-un reflex şutul lui Kankava

Min 55 – Prima schimbare la Pandurii. Iese Nicoară şi intră Ciucur

Min 55 – Nicoară îl deschide pe Momcilovici în banda stîngă, centrarea acestuia e respinsă de Boiko

Min 53 – Ucrainenii încep mai bine şi repriza a doua. Breeveld blochează şutul lui Konoplianka

Min 46 – A început repriza a doua

Min 46 – Schimbare la pauză la oaspeţi. A ieşit Bruno Gama şi a intrat Seleznyov

Min 45+1 – Pauză

Min 44 – Nicoară centrează în faţa porţii, Boiko boxează

Min 42 – Stanca reţine şutul din unghi al lui Konoplianka

Min 40 – Imensă ocazie pentru Dnepr! Matheus scapă singur, îl driblează pe Stanca şi Christou salvează de pe linia porţii

Min 38 – Gol Dnepr! 0-1. Rotan deschide scorul cu latul din 3 metri, după un corner

Min 37 – Momcilovici intervine salvator în faţa lui Matheus, care ar fi scăpat singur

Min 30 – Rotan primeşte galben

Min 24 – Fază bună a gorjenilor. Momcilovici centrează în 6 metri, portarul Boiko iese bine

Min 23 – Eric îl faultează pe Konoplianka la 35 de metri. Dnepr presează

Min 19 – Stanca e nevoit să iasă mult din poartă şi să degajeze

Min 17 – Şut din voleu al lui Buleică, peste poartă

Min 16 – Stanca parează excelent lovitura de cap a lui Zozulia, dar se acordă ofsaid