404 Not Found

nginx
Stanciu si Piovaccari i-au luat bilet Stelei în loja VIP a fotbalului european: 2-2 la Varsovia – Sporting News

vlad_chiriches_49972400

Steaua a obţinut a şaptea calificare în grupele Champions League la Varşovia, după ce pe a învins pe Legia cu 2-2, iar în turul de pe Naţional Arena a terminat la egalitate cu Legia, scor 1-1.

Roş-albaştrii revin în grupele celei mai importante competiţii intercluburi după 5 ani de pauză. Fără Pintilii şi Bourceanu, elevii lui Laurenţiu Reghecampf au punctat de două ori în primele 10 minute, prin Stanciu şi Piovaccari.

Pînă la pauză Radovici a redus din diferenţă, iar în minutul 94 Rzezniczak a stabilit scorul final, fără folos însă, roş-albaştrii vor fi cei care vor asculta imnul şi din septembrie.

Pentru Steaua va fi cea de-a şaptea calificare în grupele Champions League, după cele reuşite la mijlocul anilor ’90 şi cele din anii ’00.

Echipele de start:

Legia Varşovia: Kuciak – Berezyski, Dossa Junior, Rzezniczak, Wawrzyniak – Vrdoljak, Furman – Kucharczyk, Radovici, Kosecki – Saganowski

Rezerve: Skaba, Şuler, Brzyski, Helio Pinto, Lukasik, Ojamaa, Mikita

Steaua: Tătăruşanu – Georgievski, Szukala, Gardoş, Latovlevici – Bourceanu, Filip – Popa, Stanciu, Tănase – Piovaccari

Rezerve: Niţă, Prepeliţă, Cristea, Pîrvulescu, Răduţ, Iancu, Tatu

***

min 94: Gol Legia! Rzezniczak scapă singur pe partea dreaptă şi îl învinge pe Tătăruşanu cu un şut la colţul lung.

min 75: Schimbare la Legia: Furman îi lasă locul lui Zyro

min 74: Şut al lui Filip de la marginea careului, un fundaş al Legiei deviază însă şi mingea se duce în corner

min 72: Tatu şutează din centrul careului, mingea este pe direcţia lui Kuciak şi reţine

min 72: Schimbare la Steaua: Tănase iese accidentat, intră Tatu

min 68: Jocul Stelei nu este unul deloc bun în ultimele minute

min 63: Schimbare la Legia: Kucharczyk îi lasă locul lui Ojamaa

min 63: Dossa Junior reia cu capul, slab însă şi mingea trece alături

min 60: Bourceanu primeşte cartonaş galben pentru o intrare dură la Kosecki

min 59: Schimbare la Steaua: Stanciu iese, intră Cristea

min 58: Ambele echipe greşesc foarte mult pe acest început de repriză secundă. Stanciu a început slab repriza şi Reghecampf pregăteşte prima mutare

min 53: Fanii polonezi sînt fantastici. Cîntă neîncetat şi speră într-un rezultat bun al echipei lor

min 49: Wawrzyniak şutează din unghi, mingea trece peste poartă

min 47: Stanciu primeşte galben

min 46: A început repriza secundă!

min 45+1: FINAL DE REPRIZĂ! Steaua conduce cu 2-1 şi în acest moment este calificată în grupele UEFA Champions League.

min 45+1: Tănase ridiculizează un adversar, însă şutul său cu stîngul trece puţin peste poartă

min 42: Şut al lui Furman de la mare distanţă, Tătăruşanu se întinde şi respinge foarte bine

min 40: Stanciu şutează violent de la 25 de metri, peste poarta lui Kuciak

min 38: Polonezii domină în ultimele minute partida

min 33: Georgievski primeşte cartonaş galben

min 29: Filip şutează cu stîngul de la 25 de metri, mingea trece peste poartă

min 27: Gol Legia! Radovici înscrie cu capul de lîngă Latovlevici, este 2-1 pentru Steaua

min 24: Tanase şutează din unghi, Kuciak respinge, iar apoi un fundaş polonez trimite mingea în corner

min 21: Piovaccari reia din întoarcere, însă peste poartă

min 20: Kucharczyk înscrie, dar golul este anulat pe motiv de ofsaid

min 18: Filip primeşte cartonaş galben pentru o intrare dură

min 17: Rzezniczak reia cu capul de lîngă Tănase, peste poartă însă

min 13: Suporterii polonezi continuă să îşi susţină echipa într-o manieră fabuloasă

min 9: GOOL STEAUA! Piovaccari întoarce foarte bine un adversar şi înscrie pe sub Kuciak

min 7: GOOL STEAUA! Stanciu se întoarce foarte bine cu un adversar în spate şutează la colţul lung şi îl învinge pe Kuciak

min 4: Suporterii gazdelor au creat o atmosferă fantastică

min 1: A început partida! În tur scorul a fost 1-1!