Subiecte Bacalaureat 2008

Datori faptului ca am vazut intrebari frecvente pe chat legate de subiectele de anul trecut la bac,m-am gandit sa strang intr-un singur post toate subiectele la toate materiile.Sper ca va vor ajuta sa va inspirati din ele pana ce vor aparea cele de anul acesta!La unele din materii veti gasii si rezolvarile pe acest blog accesand din meniu categoria Rezolvari Subiecte bac 2008!

Spor la invatat si multa bafta!

Bacu2009 o sa va tine la curent cu toate noutatile!

Proba A Limba şi literatura română

Proba C Limba şi literatura germană maternă
Limba şi literatura maghiară
Limba Croata
Limba sarba
Limba slovaca
Limba turca
Limba ucraineana

Proba DMatematica – MT1
Matematica – MT2
Matematica – MT3,M4

Proba EInformatica intensiv – limbajul C
Informatica intensiv – limbajul Pascal
Informatica – limbajul C
Informatica – limbajul Pascal
Istoria artelor si arhitecturii
Istoria baletului
Istoria muzicii
Istoria teatrului
Limba greaca moderna – 1,2 ore
Limba greaca moderna – 4,5 ore
Limba japoneza
Limba portugheza – 3,4 ore
Limba portugheza – bilingv
Limba rusa – programa 1A
Limba rusa – programa 2A
Literatura universala
Pedagogie
Pregatire sportiva teoretica
Profil servicii – P1
Profil servicii – P2
Profil servicii coafor stilist P1
Profil servicii coafor stilist – P2
Sociologie
Studiul formelor si desenul arte ambientale si design
Studiul formelor si desenul arte plastice si decorative
Studiul formelor si desenul patrimoniu cultural
Tehn analize produse alimentare P1
Tehn analize produse alimentare P2
Tehn audio video P1
Tehn audio video P2
Tehn desenator ptr constructii P2
Tehn hidro meteo P1
Tehn hidro meteo P2
Tehn in agricultura+tehn agromontan P1
Tehn in agroturism P1
Tehn in agroturism P2
Tehn in chimie ind+tehn chimist de lab P1
Tehn in chimie ind+tehn chimist de lab P2
Tehn in chimie industriala P2
Tehn in constr si lucr publice P2
Tehn in ind alimentara P1
Tehn in ind alimentara P2
Tehn in ind mat de constr+tehn in ind sticlei si ceramicii P1
Tehn in ind mat de constr+tehn in ind sticlei si ceramicii P2
Tehn in prel lemnului P1
Tehn in prel lemnului P2
Tehn in silvicultura si expl forestiere P1
Tehn in silvicultura si expl forestiere P2
Tehn instalator in constr P2
Tehn op proc text imagine P1
Tehn op proc text imagine P2
Tehn prod film si televiziune P1
Tehn prod film si televiziune P2
Tehn veterinar P1
Tehn veterinar animale de companie P1
Tehn veterinar animale de companie P2
Tehnician ecolog si protectia calitatii mediului P1
Tehnician ecolog si protectia calitatii mediului P2
Tehnician poligraf P1
Tehnician poligraf P2
Tehnicieni desenator +in constr si lucr publice +instalator in constr P1
Tehnicieni designer vestimentar+industria pielariei+in ind textila P1
Tehnicieni designer vestimentar+industria pielariei+in ind textila P2
Tehnicieni in agricultur a+agromontan +veterinar P2
Tehnicieni mecanici P1
Tehnicieni mecanici P2
Biserica Adventista
Biserica Baptista
Biserica Greco Catolica
Biserica Ortodoxa
Biserica Penticostala
Biserica Reformata
Biserica Romano Catolica
Biserica Unitariana
Cultul Musulman
Teh telecom + electronist + electrotehn + op tehn de calc + automatiz + ins electr + elemec + op tememat + op rob ind V1
Teh telecom + electronist + electrotehn + op tehn de calc + automatiz +ins electr + elemec +op tememat + op rob ind V2

Proba FEconomie aplicata
Educatie anteprenoriala
Limba rusa programa 1A
Limba rusa programa 1B
Limba rusa programa 2A
Limba rusa programa 2B
Matematica – MT3 – M3
Matematica MT3 – M4, M5
Matematica MT4

Probele E,Fanatomie si fiziologie umana si genetica si ecologie umana
Biologie vegetala si animala
Chimie anorganica I nivel I si II
Chimie organica I nivel I si II
Chimie programa III
Economie
Filosofie
Fizica mecanica
Fizica optica
Fizica producerea si utilizarea curentului continuu
Fizica termodinamica
Geografie generala
Limba engleza L1 bilingv
Limba engleza L1 intensiv
Limba engleza L1 normal si L2
Limba engleza L3 minoritati
Limba franceza L1 bilingv
Limba franceza L1 intensiv
Limba franceza L1 normal si L2
Limba franceza L3 minoritati
Limba germana moderna L1 3 4 ore
Limba germana moderna L1 bilingv
Limba germana moderna L1 si L2 1 2 ore
Limba germana moderna L3 minoritati
Limba italiana L1 intensiv
Limba italiana L1 normal si L2
Limba italiana L3 minoritati
Limba latina
Limba rusa programa 3
Limba spaniola L1 bilingv
Limba spaniola L1 intensiv
Limba spaniola L1 normal si L2
Limba spaniola L3 minoritati
Logica si argumentare
Psihologie

Probele C,E,FLimba italiana L1 bilingv

Probele D,E,FGeografie
Istorie

ROMANIAN MUSIC AWARDS 2009

Romanian Music Awards, aflat anul acesta la cea de-a sasea editie, va avea loc la Iasi in fata Palatului Culturii, duminica 5 octombrie, incepand cu ora 20:00.
“Continuam seria de evenimente Romanian Music Awards, prin care dorim sa promovam si sa sprijinim atat muzica de calitate, cat si industria muzicala romaneasca. Consideram ca acest eveniment trebuie sa continue de la an la an, el fiind sigurul eveniment de profil care reflecta suta la suta realitatea pietei muzicale locale.Totodata Romanian Music Awards reprezinta rasplata artistilor romani care se straduiesc de la an la an sa isi imbunatateasca performantele, cat si rasplata caselor de discuri si de productie, care fac eforturi considerabile sa ii sprijine” – a precizat Giovanni Francesco, General Manager Music Channel.Datorita faptului ca orice persoana poate vota castigatorii, de anul acesta ii invitam pe toti cei care asculta muzica sa ia parte la cel mai mare eveniment muzical al anului din Romania, in calitate de membru al juriului, care va decide castigatorul fiecarei categorii premiate in cadrul acestui show.Pe www.1music.ro se poate vota incepand de astazi si pana pe 5 octombrie la fiecare dintre cele 14 categorii:
VOTATI DAVID DJ
NOMINALIZARI : Romanian Music Awards 2008
Best ALBUM:
ANDRA – Dragostea ramane
DJ PROJECT – Doua anotimpuri
MORANDI – N3xt
SMILEY – In lipsa mea
PARAZITII – Slalom printre cretini
Best DANCE:
CRAZY LOOP – Crazy Loop
DAVID DJ – Sexy Thing
DJ PROJECT – Lacrimi de inger
MORANDI – Save Me
TOM BOXER & ANCA PARGHEL ft. FLY PROJECT – Brasil
Best FEMALE:
ANDRA – Dragostea ramane / Un lucru sa-mi dai / album Dragostea Ramane
ANDREEA BANICA – Incredere – album Rendez-Vous / Hooky Song (ft. SMILEY)
CELIA – Soapte / 1000 de cuvinte – album CELIA
CORINA – Tears / Gimme Your Love – album Gimme Your Love
LOREDANA – Regina / Made in Romanie
Best GROUP:
3REI SUD EST – Vorbe care dor (Album Best Of)
DJ PROJECT – Lacrimi de inger / Prima noapte / Departe de noi (Album Doua anotimpuri)
MORANDI – Angels / Save Me (Album N3xt)
PARAZITII – Mesaj pentru Europa / Din coltul blocului (Album Slalom printre cretini)
SUIE PAPARUDE – A fost odata / Cu zambetul pe buze / (album “A fost odata”)
Best HIP HOP:
CIA – Zbor la joasa altitudine – album “Invazia”
OMBLADON – Cheia de sub pres – album “Cel mai prost din curtea scolii”
PARAZITII – Mesaj pentru Europa / Din coltul blocului – Album “Slalom printre cretini”
PUYA – Viata noua – album “Muzica de tolaneala si depravare”
Best LIVE:
DIRECTIA 5
IRIS
LOREDANA
STEFAN BANICA
VOLTAJ
Best MALE:
ALEX – Doamna Mea – Album “Yamasha”
FLORIN CHILIAN – Chiar Daca – Album “Iubi 2008”
KEO – Dispari / Ploua cu lacrimi – Album “In ochii tai”
SMILEY – In lipsa mea / Preocupat cu gura ta – Album “In lipsa mea”
STEFAN BANICA – S-o facem lata / Tu si eu – Album “Impreuna”
Best NEW ACT:
DAVID DJ – Sexy Thing (Ft. Dony)
BLAXY GIRLS – If You Feel My Love
MARIUS – Rain (ft. Giulia)
Mr. & Ms – Love Is Not a Reason to Cry
SMILEY – In lipsa mea (ft. UZZY)
Best POP:
ANDRA – Un lucru sa-mi dai – Album “Dragostea Ramane”
ANDREEA BANICA – Incredere / Hooky song – Album “Rendez-Vous”
CORINA – Tears / Gimme Your Love – Album “Gimme Your Love”
MORANDI – Angels (Love is the answer) / Save me – Album “N3xt”
SMILEY – In lipsa mea / Preocupat cu gura ta – Album “In lipsa mea”
Best ROCK:
DIRECTIA 5 – Parola spre tine / Anii – Album “Impresii personale”
FIRMA – Baby Is Crying – Album Exit
IRIS – Cei ce vor fi – Album” Cei ce vor fi”
VOLTAJ – N-ajunge – Album “Revelator”
ZERO – Come This Way / Amo Amo
Best SONG:
3REI SUD EST – Vorbe care dor
ACTIV – Under my skin
David DJ ft. DONY – Sexy Thing
MORANDI – Angels (Love is the answer)
TOM BOXER ft. ANCA PARGHEL & FLY PROJECT – Brasil
Best VIDEO :
3REI SUD EST – Vorbe care dor
ANDREEA BANICA – Hooky Song
CRAZY LOOP – Crazy Loop
MORANDI – Angels (Love Is the Answer)
SMILEY – Preocupat cu gura ta
Best DJ :
DJ ANDI – Fire
DJ SAVA – Sunshine (ft. CONNECT-R & GIC)
DAVID DJ – Sexy Thing (ft. DONY)
DJ RYNNO & SYLVIA – Fantasy of Love
GEO Da SILVA – I’ll Do It Like a Truck
Best WEBSITE :
www.activmusic.ro
www.alexvelea.com
www.andreeabalan.ro
www.crazy-loop.com
www.dj-project.ro